Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
Czym jest terapia skoncentrowana na rozwiązaniach
Terapia skoncentrowana na rozwiązaniach (w skrócie TSR) to forma terapii krótkoterminowej, w której, podobnie jak w coachingu, koncentrujemy się na teraźniejszości i przyszłości, zamiast skupiać się na problemach i ich przyczynach.
To podejście psychoterapeutyczne zostało opracowane w latach 80-tych przez Steve'a de Shazera i Insoo Kim Berg, a współczesne jego formy czerpią z terapii kognitywnej, systemowej i humanistyczno-egzystencjalnej.
Ta forma terapii opiera się na założeniu, że klient jest ekspertem od swojego życia i że posiada zasoby i zdolność wprowadzania pozytywnych zmian, a rolą terapeuty jest aktywne wspieranie go w jego odkryciu i wypracowaniu sposobów ich realizacji.
Terapeuta nie diagnozuje klienta, ani nie proponuje interpretacji przyczyn jego trudności; nie oferuje też gotowych rozwiązań. Proces terapeutyczny polega na zdefiniowaniu celów i poszerzaniu świadomości na temat sił i zasobów klienta przez eksplorowanie sytuacji i obszarów, w których się one ujawniają.
W TSR podkreśla się autonomię i odpowiedzialność osoby za swoje życie i wybory, a także potencjał każdego człowieka do rozwoju i zmiany.
Terapia ta zwykle jest krótkoterminowa (choć jej długość i częstotliwość sesji zawsze zależy od potrzeb klienta) i zwykle przynosi bardzo szybko widoczne korzystne efekty. Sprawdza się w bardzo wielu sytuacjach i może pomóc w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi, problemami w relacjach, zaburzeniach odżywiania, lęku, depresji, uzależnieniach, aż do radzenia sobie ze stresem i codziennymi trudnościami.