Talent i sukces - trzy proste pytania
Każdy z nas ma talent, choć nie każdy ma talent do wszystkiego. Gdy czujemy się nieco zagubieni poszukując nowej drogi rozwoju zawodowego lub zastanawiając się nad dalszym rozwojem naszej kariery, warto zastanowić się nad zdolnościami i umiejętnościami, którymi dysponujemy. W tym, jak zidentyfikować nasze mocne strony i jaki obrać kurs pomóc nam mogą trzy proste pytania:
1. Co lubimy robić?
2. W czym jesteśmy dobrzy?
3. Co w nas cenią inni?
Gdy odpowiedzi na te pytania nie pokrywają się, może pojawić się konflikt. Żeby uniknąć nieporozumień, talent rozumiany jest tu jako zdolności i umiejętności, które pozwalają nam wyróżnić się w kontekście zawodowym. Nie chodzi tu o Talent przez duże T, jaki przypisujemy artystom i geniuszom. Talent w tym rozumieniu to nie wrodzone czy nadzwyczajne zdolności, ale wszystko to, co zdobywamy drogą nauki, pracy i doświadczenia (choć pewne naturalne predyspozycje też mają tu znaczenie).
Wracając do trzech podstawowych pytań, pierwsze które powinniśmy sobie zadać brzmi: "Co lubimy robić?". Co nam sprawia autentyczną satysfakcję, co jest naszą pasją? To podstawa i warunek do tego, byśmy mogli się dalej w tym kierunku rozwijać. Możemy być bardzo zmotywowani i zaangażowani w daną aktywność, ale po pierwsze - sama motywacja jest z natury bardzo niestabilna. W chwilach zmęczenia lub gdy nawarstwiają się problemy, tracimy motywację jeżeli nie jest podparta autentycznym zainteresowaniem tym co robimy. Coś, co nas inspiruje i czerpiemy z tego przyjemność, zwykle jest bardziej trwałe i opiera się chwilowym załamaniom.
Drugie pytanie to: "W czym jesteśmy dobrzy?" Nawet gdy uwielbiamy coś robić, ale nie znajduje to odzwierciedlenia w realnych wynikach naszej pracy, nie wyróżnimy się na tle innych. Inspiracja to pierwszy warunek, ale żeby spełnić drugi, potrzebna jest praca, wysiłek i wytrwałość. Szukajmy wzorców, uczmy się od innych eksperymentujmy - tylko w ten sposób pasja przerodzi się w coś więcej.
Po trzecie: "Czy to co robię przedstawia wartość dla innych?" Przypominam, że nie mówimy tu o artystach, których geniusz często zostaje doceniony po śmierci. Gdy chcemy przekuć nasz talent w realny sukces, także finansowy, potrzebujemy by został zauważony i doceniony przez innych. Warto więc zadać sobie pytanie, czy to co robię jest potrzebne innym? Ma dla nich realne znaczenie? Będą gotowi za to zapłacić?
Możliwe że masz pasję, jesteś w czymś dobry, wiele osób z Twojego otoczenia docenia to co robisz i wspiera Cię w tym, jednak bez odniesienia się do aktualnych potrzeb na rynku trudno jest oczekiwać wymiernego sukcesu finansowego.
Z innej strony, w przypadku, gdy w czymś się wyróżniasz i otoczenie docenia Twoją pracę, odnosisz też korzyści finansowe, ale brakuje Ci pasji i zaangażowania, jest to prosta droga do wypalenia. Trudno jest zrezygnować z czegoś co przynosi wymierne rezultaty, ale z czasem będzie Cię to kosztować coraz więcej.
W przypadku, gdy kochasz to co robisz i inni to doceniają i zauważają, ale nie wyróżniasz się niczym, sukces jest bardzo niestabilny. Prędzej czy później znajdzie się ktoś kto zajmie Twoje miejsce.
Reasumując, warto zadać sobie te trzy pytania i jeżeli odpowiedź na wszystkie brzmi TAK, mamy większe prawdopodobieństwo, że nasz potencjał przekuje się w talent i realny sukces.